Спорт

Tухел ќе си замине од Баерн

Tухел ќе си замине од Баерн

Тренерот на Баерн Минхен, Томас Тухел, го коментираше неговото заминување од клубот на крајот од сезоната 2023/24. – Се договоривме дека ќе го прекинеме работниот однос на крајот на оваа сезона. До тој момент, секако, ќе продолжам да правам сè што е можно заедно со мојот тренерски штаб за да постигнам максимален успех, изјави Тухел…

МОК потврди дека во просториите МВР врши претрес

МОК потврди дека во просториите МВР врши претрес

И официјално, преку соопштение до медиумите, МОК потврди дека денеска во нивните простории влегле припадници на Министерството за внатрешни работи по налог на Јавното обвинителство поради сомневање за злоупотреба. Во духот на целосно транспарентно и отчетно работење на Македонскиот олимписки комитет (МОК), ве информираме дека денеска (19.02.2024) служби од Министерството за внатрешни работи (МВР) од…

ЛУИС ЕНРИКЕ: Одлично се согласуваме со Мбапе, нема никаков проблем, само сакавме да направиме некои ротации во составот

ЛУИС ЕНРИКЕ: Одлично се согласуваме со Мбапе, нема никаков проблем, само сакавме да направиме некои ротации во составот

Тренерот на Пари Сен Жермен, Луис Енрике негираше дека се скарал со ѕвездата на тимот, Килијан Мбапе. Напаѓачот синоќа на натпреварот против Нант беше оставен на клупата, а по неговото појавување на теренот реализираше пенал за конечни 2:0. Многумина одлуката на Луис Енрике ја поврзаа со веста дека Мбапе ќе го напушти ПСЖ на крајот…

МЗТ Скопје го освои Купот на Македонија

МЗТ Скопје го освои Купот на Македонија

Кошаркарите на МЗТ Скопје ја одбранија титулата во Купот на Македонија, откако славеа со 62:60 (31:36) против домаќинот Пелистер. За тимот од Аеродром ова е 12-ти трофеј од ова натпреварување кое сега го носи името „Благоја Георгиевски Буштур“. Во неизвесен до крајот натпревар, Американецот Ејасу Ворку постигна кош на три секунди до крајот за 62-60,…

Прв бод за Вардар во пролетниот дел од сезоната

Прв бод за Вардар во пролетниот дел од сезоната

Екипите на Гостивар и Вардар одиграа нерешено 1:1 (0:0) во првиот натпревар од пролетниот дел од сезоната во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ). Вардар поведе со голот на Мишковски во 85-та минута и токму кога се чинеше дека постигна гол вреден победа, Слишковиќ погоди за 1:1 во првата минута од судиското продолжение. Вардар има 18…

ПРИЈАТЕЛСКИ НАТПРЕВАР: Пред полни трибини Лионел Меси прв пат одигра против својот клуб од детството Невил Олд Бојс

ПРИЈАТЕЛСКИ НАТПРЕВАР: Пред полни трибини Лионел Меси прв пат одигра против својот клуб од детството Невил Олд Бојс

Осумкратниот освојувач на „Златната топка“, Лионел Меси одигра изминатата вечер еден час во дресот на Интер Мајами во пријателски натпревар против својот аргентински клуб од детството Невил Олд Бојс пред полни трибини на стадионот во Форт Лоудердејл. Натпреварот заврши нерешено 1-1, а Меси ја напушти играта во 60 минута заедно со Уругваецот Луис Суарез, со…

Мбапе си заминува од ПСЖ

Мбапе си заминува од ПСЖ

Суперѕвездата на Пари Сен Жермен, Килијан Мбапе му кажал на претседателот на клубот Насер Ал-Хелаифи дека сака да го напушти „Паркот на принцовите“ како слободен играч на лето, според сите водечки експерти за трансфери во Западна Европа. Како што е веќе познато, договорот на Мбапе со клубот е до крајот на оваа сезона, но со…

НАДАЛ ЗА ЃОКОВИЌ: Новак е добра личност, кога ќе го видам неговиот успех, не сакам да се налутам, тој е најдобриот тенисер во историјата

НАДАЛ ЗА ЃОКОВИЌ: Новак е добра личност, кога ќе го видам неговиот успех, не сакам да се налутам, тој е најдобриот тенисер во историјата

Шпанскиот тенисер и 22-кратен грен слем шампион Рафаел Надал кажа што мисли за лидерот во светската ранг-листа, 36-годишниот Новак Ѓоковиќ. -Мислам дека Новак е добра личност. Кога ќе го видам неговиот успех, не сакам да се налутам. Би рекол дека е најдобриот тенисер во историјата. Неговото тело е подобро од моето, а тоа е исто…

Лесна победа на ПСЖ над Пелистер

Лесна победа на ПСЖ над Пелистер

Европскиот ракометен спектакл во Битола меѓу Еурофарм Пелистер и Парис Сен Жермен заврши со очекувана победа на францускиот шампион и со спортски аплауз за сите ракометари. Ракометните ѕвезди на Парис Сен Жермен предводени од Никола Карабатиќ победија со 31:25 односно со 6 голови предност каква што имаа на полувремето кое заврши со 15:9 за гостите….

РАКОМЕТ: Еурофарм Пелистер го совлада Вардар со 27:21

РАКОМЕТ: Еурофарм Пелистер го совлада Вардар со 27:21

Актуелниот шампион Еурофарм Пелистер остана во трка за одбрана на титулата, откако вечерва пред своите гледачи во Битола го совлада Вардар 1961 со 27-21 (10-10) во големото македонско ракометно дерби. Дуелот од воведното коло во плејофот во Суперлигата во преполната сала „Боро Чурлевски“ донесе израмнет ракомет во кој двете екипи се менуваа во водство до…