Спорт

КЛОП: Фудбалерот Салах, кој се повреди на натпреварот против Гана, е најверниот Египќанец што сум го сретнал во животот

КЛОП: Фудбалерот Салах, кој се повреди на натпреварот против Гана, е најверниот Египќанец што сум го сретнал во животот

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп изјави што мисли за напаѓачот Мохамед Салах, кој се врати во клубот од египетската репрезентација поради оштетување на мускулите на тетивата. – Ако некој се сомнева во посветеноста на Мо Салах, мислам дека треба да си постави неколку прашања. Тој е најверниот Египќанец што сум го сретнал во животот, ја…

Познати полуфиналните двојки на ЕП во ракомет

Познати полуфиналните двојки на ЕП во ракомет

На Европското првенство во ракомет што се игра во Германија по денешните два натпревара од 5. коло во Групата-1 формирани се двојките за полуфиналето. На домаќинот на шампионатот во прилог му одеа поразите на Австрија и на Унгарија, па вечерашниот дуел со Хрватска нема да има резултатско значење. Во полуфиналето ќе играат: Франција – Шведска…

БУЗАЛКОВСКИ МЕЃУ ШАМПИОНИТЕ НА ЕВРОПА: Горд сум што со мојот тим успеавме да испишеме историја во македонскиот мотоспорт

БУЗАЛКОВСКИ МЕЃУ ШАМПИОНИТЕ НА ЕВРОПА: Горд сум што со мојот тим успеавме да испишеме историја во македонскиот мотоспорт

Изминатиов викенд во Верона, Италија се одржа Prize Giving Ceremony, односно се доделуваа награди за престижниот европски шампионат во брзински моторциклизам. Најуспешните го добија своето признание, меѓу нив беше и Македонецот Христијан Бузалковски, кој одново докажа дека со многу труд, истрајност и напорна работа успехот е гарантиран. Македонија за прв пат имаше свој претставник. Христијан…

ЕП ВО РАКОМЕТ: Шведска подобра од Португалија

ЕП ВО РАКОМЕТ: Шведска подобра од Португалија

Шведска ја оправда улогата на фаворит и славеше над Португалија со 40:33 на средбата што се одигра во Хамбург, а ја судеа нашите арбитри Ѓорѓи Начевски и Славе Николов. На полувреме Швеѓаните имаа плус четири (19-15), па водени од таа енергија немаа проблеми во продолжението да ја сочуваат предноста, да ја контролираат играта и резултатот….

Словенија со прва победа во втората фаза, поразена Холандија

Словенија со прва победа во втората фаза, поразена Холандија

Словенците забележаа два порази од Шведска и Португалија, но денеска успеаја да реагираат и да ја запишат првата победа, со која им остануваат теоретски шанси за пласман во последната фаза на шампионатот. Балканската селекција најголем дел од задачата реши во првото полувреме, во кое целосно ја надигра Холандија и само потврди дека „лалињата“ се најслаба…

ЕП ВО РАКОМЕТ: Хрватска поразена од Унгарија

ЕП ВО РАКОМЕТ: Хрватска поразена од Унгарија

Ракометната репрезентација на Унгарија славеше над Хрватска со 29:26 во вториот меч од програмата на Европското ракометно првенство. Во еден возбудлив, динамичен и борбен натпревар Унгарците се изборија за голем триумф кој ги остава во игра во битка за висок пласман на шампионатот. Победникот го имаше фантастичниот Бартуч кој забележа 16 одбрани, па тој заедно…

УСПЕХ НА МАКЕДОНСКИТЕ ЛАВИЦИ: Ракометарките на Ѓорче Петров ќе играат во четврт финалето на Европскиот куп

УСПЕХ НА МАКЕДОНСКИТЕ ЛАВИЦИ: Ракометарките на Ѓорче Петров ќе играат во четврт финалето на Европскиот куп

Имено, ракометарките на ЖРК Ѓорче Петров денес на реванш дуелот од 1/8 финалето се поразени минимално од чешка Хазена Книжварт со 33-34, но со оглед на поголемата гол разлика од победата во Скопје со резултат 32-29, „Лавиците“ од Ѓорче се пласираа во 1/4 финале од Европскиот куп. самото Четвртфинале е големо достигнување за ѓорчепетровки, и…

ОЧЕКУВАНО: Франција го победи Исланд и е на чекор до полуфинале на ЕП

ОЧЕКУВАНО: Франција го победи Исланд и е на чекор до полуфинале на ЕП

Ракометната репрезентација на Франција оствари уште еден триумф на Европското првенство (ЕП), откако славеше против Исланд со 39-32 и е на чекор до полуфинале на шампионатот. Исланд даде отпор само на почетокот на мечот, кога двапати го израмни резултатот (4-4), по што Франција го диктираше темпото на игра и на полувреме замина со 17-14, а…

ЕХФ: Судиите на мечот Данска-Шведска направија грешка

ЕХФ: Судиите на мечот Данска-Шведска направија грешка

ЕХФ ја „призна“ грешката на судиите Вацлав Хорачек и Јири Новотни од Чешка, кои го вратија времето наназад по поништениот гол на Магнус Ландин. „Во 59.33 судиите сигнализираа пасивна игра. Набрзо потоа, беше направен фаул од шведската одбрана и дозволени уште две додавања на данските ракометари по изведувањето на ударот. Магнус Ландин постигна гол, а…

Првата светска тенисерка елиминирана на АО во 3.коло

Првата светска тенисерка елиминирана на АО во 3.коло

Светската тенисерка број еден, Ига Свијатек од Полска го заврши настапот на првиот сезонски Грен слем турнир Австралија Опен, откако беше поразена од Чехинката Линда Носкова со 3:6, 6:3, 6:4 во третото коло во сабота. -Останав без зборови, знаев дека ќе биде неверојатен меч со светската тенисерка број еден и таков играч, но не мислев…