Вести

Во Битола се одржа најголемиот турнир во Playstation (Фото)

Во Битола се одржа најголемиот турнир во Playstation (Фото)

Денес се одржа најголемиот турнир во Playstation во Битола во организација на УМС ВМРО-ДПМНЕ Битола. -Како Унија на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ ОК Битола, во организација на Средношколска и Студентска Унија, денешниот ден го искористивме за организација на турнир во Playstation, каде се играше FIFA23. Турнирот помина во прекрасна атмосфера и дружба, а не беше…

Борјан Јовановски се надмина себе си: Гоце би сакал коските да му ги однесат во земја членка на ЕУ

Борјан Јовановски се надмина себе си: Гоце би сакал коските да му ги однесат во земја членка на ЕУ

Новинарот Борјан Јовановски знае што би сакал македонскиот револуционер Гоце Делчев, по чиј завет неговите коски почиваат во главниот град на независна Македонија. Ѓеорги (Гоце) Делчев е роден на 23 јануари (4 февруари, нов стил), 1872 во Кукуш, Егејска Македонија, како прво машко дете, на бројната и угледна фамилија Делчеви, загина на – 4 мај…

Повторно пукање на Косово: Ранети се мајка и ќерка

Повторно пукање на Косово: Ранети се мајка и ќерка

Постар маж кој рани две жени во Косово Поле, претходно ги следел, а потоа се обидел да ја убие повозрасната жена, додека нејзината ќерка на возраст од околу 40 години била ранета во рацете додека се обидувала да ја заштити мајка си, изјавија за новинарите очевидци на несреќата, објавија косовските медиуми. Очевидци тврдат дека двете…

Кога успеа толку да испие: Битолчанец на возел со 2,61 промили алкохол (Фото)

Кога успеа толку да испие: Битолчанец на возел со 2,61 промили алкохол (Фото)

Битолчанец го почнал денот уште рано наутро, па веќе на пладне бил „мртов“ пијан. Полицијата во 12:30 го фатила како управува возило со 2,61 промили алкохол. -Денеска  во периодот од 10.00 до 14.00 часот на територијата на СВР Битола спроведена e засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од…

ТРАГЕДИЈА ВО СКОПЈЕ: Младо момче го пронајде мртов својот другар

ТРАГЕДИЈА ВО СКОПЈЕ: Младо момче го пронајде мртов својот другар

На 27.01.2023 околу 12.35 часот во СВР Скопје е пријавено дека во викенд куќа во с.Чучер, скопско, Б.А.(32) од Крива Паланка го пронашол починат неговиот другар Н.Т.(39) од Скопје, со кого од 25.01.2023 заедно престојувале во викенд куќата. Лекар од Итна медицинска помош констатирал смрт без траги на насилство, а по наредба на Јавен обвинител…

СЕ ЧЕКА СЗО ДА ПРЕСЕЧЕ – светот пред нова одлука во врска со вонредната коронавирус ситуација, во понеделник веќе сè ќе се знае!

СЕ ЧЕКА СЗО ДА ПРЕСЕЧЕ – светот пред нова одлука во врска со вонредната коронавирус ситуација, во понеделник веќе сè ќе се знае!

Меѓународен панел на експерти денеска започна расправа за укинување на вонредната состојба во јавното здравство поради Ковид-19, а Светската здравствена организација (СЗО) треба да ја објави својата одлука најрано во понеделник, велат извори од телото со седиште во Женева, пренесува Хина. На почетокот на состанокот, генералниот директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус истакна дека во…

Три лица загинаа во поплавите во Нов Зеланд, во Окленд прогласена вонредна состојба

Три лица загинаа во поплавите во Нов Зеланд, во Окленд прогласена вонредна состојба

Властите на Нов Зеланд денеска соопштија дека три лица загинале, а најмалку едно се води како исчезнато во поплавите предизвикани од рекордните количини врнежи во Окленд, најголемиот град во земјата. Премиерот Крис Хипкинс полета во Окленд со воен авион откако беше прогласена вонредна состојба во регионот.„Наш приоритет е да се погрижиме жителите на Окланд да…

Рекордно висок одѕив на изборите за претседател на Чешка

Рекордно висок одѕив на изборите за претседател на Чешка

Граѓаните на Чешка утрово, на вториот ден од вториот круг на претседателските избори, масовно излегуваат на гласање за да одлучат кој ќе биде новиот лидер на државата. Се предвидува историски рекорден одѕив бидејќи половина од регистрираните 8,25 милиони гласачи веќе излегоа вчера, на првиот ден од гласањето. Тие избираат меѓу поранешниот началник на Генералштабот, а…

Мицкоски: Потребни се избори, за да имаме влада избрана од народот, ова е влада каде Али е стопанот, а Ковачевски послушник, кој не е избран од народот

Мицкоски: Потребни се избори, за да имаме влада избрана од народот, ова е влада каде Али е стопанот, а Ковачевски послушник, кој не е избран од народот

Во таа влада поголем фактор е ДУИ отколку СДС и нормално е дека ќе каже Ковачевски тоа што сака Али Ахмети да го слушне, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговорајќи на новинарско прашање како ги коментира изјавите на Димитар Ковачевски дека идејата за влада против ДУИ е лоша работа. Мицкоски опишувајќи ја владата на…

Гого Славески го развијори Македонското знаме и славеше нова победа
|

Гого Славески го развијори Македонското знаме и славеше нова победа

Скопјанецот Горјан Гого Славески, кој веќе подолго време се натпреварува во боречки вештини во САД, продолжува со фантастичните настапи во бокс со голи раце, откако ноќеска дојде и до петтата победа по ред во БКФЦ серијата совладувајќи го со нокаут Кубанецот Јосденис Чедено. Ова беше елиминаторска борба за добивање шанса за пресметка за титула во…