👁️  47

Портпаролката на Светската здравствена организација, Карла Драјсдејл изјави дека повеќе од 16 здравствени работници починале на должност во Газа.

Таа повика на укинување на ограничувањата за медицинска помош, посочувајќи дека некои лекари вршат операции, вклучително и ампутации, без анестезија. (МИА)