👁️  12

Голманот на Лацио Иван Поведел, е јунакот на стартот на новата сезона во Лигата на шампионите, откако синоќа во „стота минута“ даде гол за бод на Лацио во дербито во Рим со Атлетико Мадрид.

Поведел со погодокот со кој ги спаси римските „орли“, стана само трет голман во историјата на најелитното фудбалско натпреварување, кој успеал да даде гол. Пред него, уште пред 13 години, во историјата се запиша Винсент Енјама, на 29 септември 2010, а прв беше Синан Болат една година претходно, на 9 декември 2009 година.

1 – Before Ivan Provedel tonight, the last goalkeeper to score in the Champions League had been Vincent Enyeama on 29 September 2010, while excluding the penalties Sinan Bolat on 9 December 2009. Extremis.#LazioAtleticoMadrid pic.twitter.com/isZtUtJWtF

— OptaPaolo (@OptaPaolo) September 19, 2023

Но, на Поведел ова не му е прв гол во кариерата, за Лацио му е сефте на најголемата сцена, ама пред три години поентираше за Јуве Стабија во Серија Б

This wasn’t Provedel’s first goal as a goalkeeper…He also scored in 2020 in Serie B.

A true natural 😂 pic.twitter.com/pGdC872oPU

— Italian Football TV (@IFTVofficial) September 19, 2023

Ivan Povedel equalizes for lazio to become the 4th goalkeeper to score in #UCL history 📜

What a way to bring his team level against Altètico Madrid in the ⏱95th minute🔥🔥🔥

Don’t you just love football 😤 👏#LazioAtleti pic.twitter.com/ylR6d4rYiq

— Bealish (@Bealish404) September 19, 2023