👁️  68

Чизкејкот со малини ќе биде вашиот омилен колач, може да се подготви за само 15 минути и е толку едноставен што ќе уживате во процесот на правење!

Во топлите летни денови, студените задоволства се првото нешто што сакаме да го видиме, а овој чизкејк покрај сето тоа ќе ве освои со специфична арома која е неодолива и штом еднаш ќе ја пробате, секогаш ќе му се враќате.

Состојки:

За основата:

300 гр мелени бисквити

150 гр путер

2 лажици млеко

2 лажици мед

За кремот:

500 гр крем сирење

250 гр намаз со сирење

300 гр бело чоколадо

200 мл слатка павлака

5 лажици шеќер во прав

1 лажичка екстракт од ванила

1 пакување желатин во прав

Додаток на свежи или замрзнати малини

Подготовка:

Подгответе ја основата од бисквитите кои претходно сте ги здробиле. Во тавче на оган ставете го путерот и кога целосно ќе се растопи додадете млеко и мед и сè убаво измешајте. Во него додадете мелен бисквит и убаво измешајте ја смесата. Калапот покријте го со хартија за печење и добро притиснете ја смесата во неа, внимавајќи површината да биде рамна, па смесата ставете ја во фрижидер.

На тивок оган ставете го шлагот, а белото чоколадо искинете го на помали парчиња. Во павлаката додадете го чоколадото и постојано мешајте, а во меѓувреме додека не се растопи чоколадото подгответе го желатинот. Кога желатинот ќе набабри, додадете го во чоколадото и кремот и мешајте додека целосно не се раствори.

Во длабок сад изматете го крем сирењето, намазот со сирење, екстрактот од ванила и шеќерот во прав. Додадете повеќе или помалку шеќер во прав по желба. Измешајте ја смесата со сирење и чоколадната смеса и кратко измешајте ги со миксер за полесно да се соединат. Истурете ја смесата врз базата за бисквити и наредете ги малините по желба.

Оставете го да се олади во фрижидер најмалку четири часа, а потоа уживајте во вашето ледено задоволство!