👁️  5

Подгответе брза, лесна и освежителна салата со тиквички и модар патлиџан.

Состојки:

1 тиквичка
1 модар патлиџан
300 гр. павлака
свеж магдонос
лук
сол

Подготовка:

Во тавче со малку масло испржете ги тиквичката и модриот патлиџан претходно исечени на тенки листови или крукчиња.

Во подлабок сад исцепкајте ги испржените тиквичка и модриот патлиџан, додадете ситно сецкано чешне лук, магдонос, павлака и сол.

Се добро промешајте да се соедини и послужете.