👁️  5

Килијан Мабапе во овој преоден рок, за светски рекорд, би требало да го напушти Пари Сен Жермен и да потпише за Реал Мадрид. Актуелниот рекорд и понатаму го држи Нејмар, за кого ПСЖ во летото 2017 година и плати 222 милиони евра на Барселона.

Шпанскиот новинар Рамон Алварез де Мон, кој меѓу другото објавува за „Марка“, а шпанските медиуми го претставуваат како личност со многу силни извори поврзани со Мбапе и неговиот случај, ја истакна бројката која Реал нема да ја надмине при евентуален трансфер.

Станува збор за 230 милиони евра. Толку се подготвени да потрошат во Мадрид за 24-годишниот напаѓач кој одигра 260 натпревари за ПСЖ со фантастичен учинок од 212 гола и 98 асистенции.

„Наведената сума изразена во милиони евра е конечна, Реал нема да ја надмине, а свесен е и ПСЖ“, изјави шпанскиот новинар.