👁️  768

При големата вчерашна акција на граничниот премин Табановце на македонско-српската граница, вчера биле уапсени еден командир, заменик командир и осумина полицајци, јавуваат домашните медиуми. Иако МВР официјално се чека да излезе со соопштение за настанот, дел од медиумите велат дека претреси имало и во домовите на командирот и заменик командирот.

Според неофицијални информации, специјалците кои вршеле претрес пронашле пари во кутии од цигари. Истите биле во кабините на полицајците. Службениците пак во исто време тврделе во судот дека кутиите биле подметнати.

Натписите во медиумите говорат дека од вчеравечер, до утрово, уапсените беа во Кривичен суд, додека уапсените во исто време ја негираат вина и сите тврдат дека парите им биле подметнати.