👁️  341

Снимањето ќе се одвива на локацијата на филмскиот ранч Јелоустоун во Монтана. Пред несреќата, снимањето беше на локацијата на ранчот Бонанца Крик во близина на Санта Фе, Ново Мексико.

Хачинс (42) им подлегна на повредите во октомври 2021 година, откако беше застрелана од огнено оружје со кое пукаше Болдвин, продуцентот на филмот и главната ѕвезда. Актерот, кој потоа ја уби Халина Хачинс и го рани режисерот Џоел Соуза, рече дека му било кажано дека во пиштолот Колт. 45 нема вистински куршуми.

Тој беше обвинет за убиство од небрежност и се изјасни за невин. Под истото обвинение е и Хана Гутиерез-Рид, одговорната за оружјето на сетот. Доколку бидат прогласени за виновни, им се заканува затворска казна до 18 месеци и парична казна од 5.000 долари. Прелиминарното рочиште треба да започне во мај.

Дејв Холс, координаторот за безбедност и помошник-режисер на филмот кој му го предаде наполнетиот пиштол на Болдвин, преговарал со обвинителите за спогодба за признавање вина. Тој ја призна вината и минатиот месец беше осуден на условна казна од шест месеци. „Продукцијата соопшти дека отсега па натаму употребата на каква било форма на муниција ќе биде забранета на сетот“, изјави Мелина Спадоне, адвокатка на Rust Movie Productions, за AFP.

Таа потсети дека „вистинските куршуми, боева муниција секогаш биле забранети на снимањето“.

Метју Хачинс, сопругот на убиената снимателка, сега ќе биде извршен продуцент на Раст, а Бјанка Клајн ќе ја преземе функцијата на кинематограферката. Во продукцијата се враќа и режисерот Џоел Соуза, кој беше ранет во пукањето. Продуцентите ги ангажираа Гери Џенсен и Пол Џордан, кои ќе бидат задолжени за безбедноста на сетот.

Несреќата предизвика шок во Холивуд и резултираше со јавни повици за целосна забрана за употреба на вистинско оружје на снимањата.

Експертите од филмската индустрија тврдат дека строги безбедносни правила постојат од порано, но дека тие често се игнорираат.