👁️  5

„Хамас“ го поткопува секој обид за постигнување мир на Блискиот Исток, за ЕУ ​​е терористичка организација која бара уништување. Палестинците се жртви на „Хамас“, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел во говорот пред Европскиот парламент.

Палестинците не можат да бидат одговорни за акциите на Хамас, додаде тој.

Сите ние го осудуваме страшниот напад што го претрпе Израел. Израел има право на самоодбрана, но ние сме обединети во ставот дека ова право има граници поставени со меѓународното право. И војните имаат правила, а прекинот на водоснабдувањето ги крши правилата, рече тој, мислејќи на акциите на Израел во Газа.

Ние, исто така, мора да го осудиме признавањето на цивилни жртви во Газа – веќе околу 3.000, инсистираше Борел. Тој истакна дека распоредувањето на еврејските населби на Западниот Брег не помага да се постигне мир.

Мора да признаеме дека досега меѓународната заедница не направи доволно за постигнување мир врз основа на две држави. Не можеме да дозволиме конфликт меѓу христијаните и муслиманите бидејќи тоа влијае на безбедноста на нашите улици, нагласи Борел.