👁️  19

Ракометарките на ЖРК Чаир го загубија првиот дел од двомечот против Венло (26-39), во рамките на првата рунда на Европскиот Куп на ЕХФ. Холанѓанките ја оправдаа фаворитската улога и го совладаа нашиот амбициозен тим во салата „Автокоманда“.

Енигма за одбраната на чаирчанки беше Лисане Круисвијк, бидејќи даде 11 погодоци, а ја бодреше Грумел со седум. Во таборот на нашиот тим пак, по шест пати погодија Теодора Дукоска и Марија Николовска.

Ова не е крајот на европската есен за Чаир, бидејќи за седум дена гостуваат кај Венло.