👁️  5

Периодот на многу топло време продолжува и во наредните денови, соопшти УХМР. Насекаде ќе биде активно жолто ниво на опасност од висока температура.

Во попладневните часови наместа ќе има појава на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе имаат форма на невреме, особено утре и во сабота.

Минималните температури ќе бидат во интервал од 13 до 24, а максималните ќе достигнат до 38 степени.