👁️  26

Израелските сили се борат со милитантите на Хамас во северниот дел на Појасот Газа со цел да добијат целосна контрола на север за да можат да се фокусираат на југ, еден ден откако Советот за безбедност на ОН побара поголема помош за палестинската енклава, но не побара прекин на огнот. Густ чад се надвисна над северниот град Џабалија, во кој се наоѓа најголемиот бегалски камп во Газа.

Жителите рекоа дека градот доживува постојано воздушно бомбардирање и гранатирање од израелските тенкови, кои, според нив, напредувале понатаму во градската област. Вооруженото крило на Хамас, Бригадите Ал-Касам, потврди дека е вклучено во борби со израелските сили во областа и тврди дека уништиле пет израелски тенкови. Ројтерс не можеше независно да го потврди ова тврдење.

Според палестинското Министерство за здравство, потврдено е дека загинале речиси 20.000 жители на Газа за време на 11-неделниот конфликт, а се верува дека илјадници други се затрупани под урнатините. Речиси сите 2,3 милиони жители на Газа се раселени.

Израел соопшти дека изгубил 14 војници од почетокот на нападот врз Појасот Газа на 20 октомври, како одговор на нападот на Хамас врз јужен Израел, во кој загинаа 1.200 и беа киднапирани 240 лица. Израелската армија (ИДФ) во саботата соопшти дека пукала во областа Иса во градот Газа за да намами десетици милитанти од зградата што служела како штаб на Хамас во северниот дел на енклавата.

„За време на заедничката оперативна активност, копнените и разузнавачките сили на ИДФ упатија борбен авион на ИАФ да ја нападне зградата, елиминирајќи ги терористите“, се вели во соопштението. Војската објави видео за кое вели дека ги прикажува тунелите на Хамас во областа Иса.

Израел ја обвинува милитантната група дека поставува тунели и друга воена инфраструктура меѓу цивилите за да ги користи како жив штит, што Хамас го негира. Врховниот израелски воен портпарол во петокот изјави дека израелските сили постигнале речиси целосна оперативна контрола на северот на Газа и се подготвуваат да ја прошират копнената офанзива во други области во Појасот Газа, со фокус на југот.

Официјалната палестинска новинска агенција Вафа објави дека најмалку 18 Палестинци загинале, а десетици се ранети во воздушен напад врз куќа во Нусејрат, централна Газа, доцна во петокот.

Здравствените власти и медиумите на Хамас одделно соопштија дека во израелски воздушен напад врз куќа во бегалскиот камп Нусејрат загинаа три лица, меѓу кои и новинар на ТВ каналот Акса на Хамас и двајца роднини.

Со тоа бројот на загинати новинари во војната се искачи на најмалку 69, соопшти Комитетот за заштита на новинарите.

Израелската војска изрази жалење за загинатите цивили и го обвинува Хамас за дејствување во густо населените области, тврдејќи дека Израел никогаш нема да биде безбеден додека Хамас не биде елиминиран. Сирените предупредувајќи за можни ракетни напади од Газа одекнаа низ јужен Израел во саботата за прв пат по два дена.