👁️  5

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала ја погоди областа во близина на регионот Икунга во Танзанија, соопшти денеска Геолошкиот институт на САД (USGS).

Според соопштението, земјотресот се случил на длабочина од 10 километри.

Засега нема информации за евентуални жртви и материјална штета.