👁️  12

Најавената промена на времето пристигна со температури кои се попогодни за овој период од годината.

Денеска падна првиот снег во Хрватска на планината Платка, на врвот Радешево, како што покажуваат снимките.

Снег паднал и на Кредарица во Словенија.

„Ништо чудно за ваква надморска височина за средината на октомври, а снегулки до крајот на денот може да очекуваме и во Завижан. Почетокот на неделата носи есенски температури и првите утрински мразови во континенталниот дел на Хрватска. Затоплување најверојатно во четврток и петок“, пишува на Фејсбук страницата „Неверин“.

Во земјава, во текот на ноќта и во утринските часови преку нашето подрачје ќе помине фронтален систем кој што ќе предизвика да дува засилен, повремено силен ветер од северен правец (над 70 км/ч) и ќе има локални врнежи од дожд.

Во вторник ќе биде претежно облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд, а дневната температура ќе опадне за повеќе од десет степени.