👁️  12

До самиот крај на овој месец нашата територија ќе се наоѓа под влијание на јужно и на југозападно воздушно струење, како и на топла воздушна маса од југ. Токму ова ќе условува и понатаму да имаме невообичаено топло време за овој период од годината, а ќе биде спарно и мачно.

Во исто време од Сахара кон нашата територија ќе се врши транспорт на прашина и на песок.

Дестабилизирање на атмосферата има веќе денес доцна попладне кое ќе трае и во текот на ноќта кон четврток, како и во четврток кога ќе има повремени врнежи од дожд и тие локално ќе бидат поројни и проследени со појава на грмежи.

И во следниот период ќе дува јужен и југозападен ветер, и тој повремено ќе засилува на интензитет.

Наутро температурите ќе се спуштаат во интервалот од 8 до 16 степени, а преку ден тие ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 20 и 27 степени.

Во Скопје и околината температурата ќе се искачува во интервалот помеѓу 23 и 25 степени.

Еве и какво време не очекува за време на викендот според УХМР.

Во петок времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Кон крајот на денот во северозападните и северните делови ќе има врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец.

Во сабота времето ќе биде Сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец.

Во недела времето ќе биде претежно сончево со слаб ветер од променлив правец.

Сите три дена ќе имаме високи температури од 27 степени, особено во сабота рекордни 28.