👁️  768

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска присуствуваше на свеченото отворање на фабриката за гуми на јапонската компанија Toyo Tire во Инџија.

Јапонскиот Toyo Tire објави дека брендовите Toyo Tyres и Nitto ќе бидат на производствената линија во фабриката за гуми во Инџија.

При посетата на фабриката, Вучиќ изјави дека тоа значи живот, плати и пензии за граѓаните.

„Животот зависи од ова. Веќе 460 луѓе работат, ние живееме за ова, ова е она што не менува, ја менува Србија. Тоа се плати и пензии, напредокот на Србија зависи од ова, без неа нема напредок. Ова менува се. Ова е веројатно најдобрата компанија во светот. Тоа ќе биде најголемиот извозник од Србија“, изјави Вучиќ.

Претседателот на вработените им посака среќна работа и многу успех. Тој изјави и дека претставници на компанијата му рекле дека отворањето на таа фабрика е само почеток и дека сакаат да инвестираат во нови погони.

Тие би сакале повторно да бидат овде, а јас би сакал да бидам на друго место, тоа ќе биде борба“, на шега рече Вучиќ.

На прашањето дали е тешко да се дојде во Србија, претставникот одговори дека Србија е пријателска кон Јапонија и дека Јапонците многу ги почитуваат Србите.

„За мене секогаш е најважно колку луѓе се вработени, други мислат дека ова е најважно – да нема поплаки, но како што гледате се е пополнето и се работи. Нови Сад и Белград имаат никогаш не била поблиску. Инџија направи одлична работа во секоја смисла. Сите доаѓаат овде затоа што е блиску до Нови Сад, училиштата, Белград…“, рече Вучиќ.

„Ова е единствената фабрика во Србија за која никој досега не се пожалил кога станува збор за екологијата. Оваа фабрика е околу 117 метри квадратни и има најсовремени машини“, рече Вучиќ.

„Направивме дополнителни инфраструктурни работи и инвестиравме се што беше потребно за оваа фабрика, а сега размислуваме дека веќе следната година ќе почнеме да работиме на проектната документација, заедно со зајакнување на железничката мрежа и се друго што е потребно, а и да го прошириме патот кон Белград и Нови Сад за уште две-четири коловозни ленти и да се подготвиме за уште некое време во иднина“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека од Панчево сега ќе тргнат околу 150.200 камиони, а од Континентал ќе тргнат околу 500 камиони на ден кога се ќе биде готово.

„Тоа ќе предизвика дополнителен метеж, секоја земја треба да биде среќна кога има толку камиони што може да ги види, ние сме среќни и затоа е важно да се гледа понатаму за да се развие инфраструктурата“, додаде Вучиќ.

Овде платите за луѓето во производството се повисоки од 900 евра, рече претседателот.

„Веќе имаме огромен недостиг од работници со средно образование, занаетчии и недостиг на луѓе за ИТ секторот. Процесот на дигитализација е многу важен. Сега имаме две фабрики кои бараат концесија за увоз на уште 1.500 работници од странство, затоа што во Србија нема. Кога зборував за тоа ми се смееја пред 3-4 години. Сега не, бидејќи бараме да вработиме наши занаетчии, бидејќи тоа се професиите на иднината. Денеска ни прават разлика во споредба со регионот, токму поради дуалното образование, па ќе видиме дали ќе се исплати“, рече претседателот.

Денес е посебен ден и ретко имаме такви посебни денови. Ова не само што е единствената фабрика за Toyo Tires во Европа, туку и најдобрата во светот. Пред пет години почнавме да го сонуваме овој сон. По многу, многу децении, успеавме да започнеме некои работи Ова е веројатно најдобрата фабрика во светот, најдобрата во однос на опремата. Го остваривме нашиот сон. Очекуваме дека најдобрите гуми за целиот свет ќе заминат овде: „Made in Serbia“. Вкупната вредност на инвестицијата моментално е 283 милиони, а ќе биде значително повеќе од 300 милиони евра. Ви благодариме на сите. Слободно можеме да кажеме дека исполнивме дел од нашите соништа“, рече Вучиќ.

На свеченото отворање се присутни и извршниот директор на Toyo Tire Corporation, Такаши Шимитсу, како и амбасадорката на Јапонија во Србија, Такахико Кацумата.

Фабриката во Инџија е првата гринфилд инвестиција на јапонската корпорација Toyo Tire во Србија, но и во цела Европа. Инџија ќе биде центар за производство на пет милиони гуми годишно, за пазарите во Европа, Блискиот Исток, Африка и Северна Америка, објави јапонската компанија.

Во фабриката во Инџија, како што се наведува, се применуваат иновативни технологии во работниот процес, притоа почитувајќи ги највисоките светски стандарди во заштитата на животната средина.

Toyo Tyre Corporation е еден од водечките светски производители на гуми повеќе од 70 години, со седум фабрики за гуми и четири погони за автоделови, како и речиси 13.000 вработени ширум светот.

Производната линија ги вклучува брендовите Toyo Tyres и Nitto, познати по своите извонредни карактеристики и квалитет, кои сочинуваат 85 отсто од вкупната продажба на Toyo Tire Corporation, се вели во соопштението.

Извозот на компанијата Toyo, како што беше најавено на почетокот на работите на изградбата на фабриката во Инџија на 15 декември 2020 година, ќе биде на ниво од 240 милиони евра и ќе биде еден од најважните и најмоќните извозници од територијата на Србија.

Станува збор за инвестиција вредна 382 милиони евра, што е досега најголемата јапонска инвестиција во Србија.

Тојо објави дека фабриката во Инџија до 2023 година ќе произведува пет милиони гуми Тојо годишно со околу 560 српски работници.

На почетокот на работите, претставниците на компанијата најавија дека во фабриката во Србија ќе се користи најнова технологија и ќе се произведуваат најквалитетни производи по најконкурентни цени, како и на енергетски ефикасен начин.

Општина Инџија обезбеди земјиште со површина од 63 хектари и потребната инфраструктура.Извор: Б 92