👁️  2434

Полицијата во Далас објави вознемирувачко видео од пукањето во болница во кое загинаа две здравствени работнички. Ги убил маж кој бил на условна слобода. Тој отворил оган во налет на љубомора, само неколку моменти откако неговата девојка се породила.

Надзорните снимки објавени во средата покажуваат дека 30-годишниот вооружен напаѓач Нестор Хернандез отвора оган во Медицинскиот центар „Методист“ во Далас.

Жаклин Покуа, 45-годишна социјална работничка и Кејти Анет Флауерс, 63-годишна медицинска сестра, беа убиени во пукотницата на 22 октомври. Ернандез бил застрелан од полицијата во ногата, по што бил приведен.

Го молела да не го повреди нивното дете

На видеото се слушаат врисоци на девојката на Хернандез. „Те молам, не го прави ова!“, вика таа и го моли да не им го повреди детето.