👁️  5

Португалскиот играч  Жоао Палиња за врска требаше да го напушти Фулам и да замине во Минхен, каде што му беа извршени лекарски прегледи и официјална фотосесија. После тоа немаше одговор од Фулам.

Баерн ја чекаше потврдата на Фулам од Лондон, но таа не стигна, па Палхиња се врати во Англија.

„Лудаци. Не го пуштија да излезе од Лондон. Пропадна трансферот на Палхиња во Баерн“, напиша новинарот Кери Хау. Баерн вчера се договори со португалскиот играч за врска, а Германците и Палхиња беа убедени дека Фулам ќе го одобри трансферот. После тоа, играчот набрзина отпатува за Минхен, но Англичаните имаа свои замисли. Според Трансфермаркт, Палхиња вреди 40 милиони евра, а во Фулам пристигна летото 2022 година од Спортинг за 20 милиони евра. Тој оваа сезона забележа три настапи за својот клуб.

Дополнително, на Баерн му пропаднаа уште два трансфери во последните неколку минути од преодниот рок. Баварците сакаа да ги доведат Армел Бела Кочап од Саутемптон и Тревор Чалоба од Челзи. На крајот ниту еден од тие играчи не стигна до Баерн, што значи дека Томас Тухел остана без целната замена за Бенџамин Павард кој замина во Интер.