👁️  5

Министерството за здравство во Појасот Газа утринава соопшти дека 2.329 Палестинци загинале, а повеќе од 9.000 се повредени во израелските воздушни напади како одговор на нападите на Хамас врз Израел, кои почнаа на 7 октомври.

Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека убиле околу 1.500 палестински екстремисти кои се инфилтрирале во јужен Израел откако ја пробиле граничната ограда и повеќе од 1.300 други луѓе, главно цивили.

Тие заробија и одведоа во Појасот Газа околу 150 војници и цивили, меѓу кои жени, деца и постари лица, јавуваат израелските медиуми.

Во Израел, повеќе од 3.300 луѓе беа ранети во првичните напади на Хамас и ракетирањето од Газа.