👁️  12

Француската кошаркарска репрезентација ќе добие одлично засилување за претстојните Олимписки игри во Париз, откако беше потврдено дека Виктор Вембањама ќе настапи за „триколорите“ и ќе се обиде да му помогне на тимот за што подобар пласман на турнирот.

Новиот член на Сан Антонио Спарс и прв „пик“ на НБА драфтот, се очекува да биде огромно засилување во играта под обрачите, а навивачите се надеваат дека нивните миленици ќе забележат далеку подобар пласман во споредба со неодамна завршеното Светско првенство.

Франција не ја мина ниту групата на Мундобаскетот и тоа беше знакот дека мора да се „вклучи алармот“ во националниот тим