👁️  4324

Видеото кое секако го одбележа третиот ден од руската одмазда е судирот на украинскиот МиГ-29 со камиказе дронот „шехид-136“, кој Русите го нарекуваат Геран, на небото над Виница. Сепак, она што е најлошо во целата приказна и што е единствен случај е дека беспилотно летало вреден неколку десетици илјади евра станува симболичен победник. Со оваа битка беспилотното летало потврди дека и овојпат среќата на војната не му била наклонета на ловецот МиГ-29.

Имено, во средата доцна навечер се појави видео кое, според информациите од социјалните мрежи, се случува над Виница, а кое подоцна го потврди и Командата на украинските воздухопловни сили. Имено, ловецот МиГ-29 е направен за пресретнување на крстосувачки ракети и беспилотни летала камикази.

На видеото се гледа како ловец МиГ-29 лансира ракета Р-73 воздух-воздух кон дронот „маченик“ камиказа. Руски извори не наведуваат дали дронот бил соборен или не, додека Украинците оставиле подетален приказ за инцидентот, наведувајќи дека МиГ-29 се урнал, а пилотот се катапултирал.

Украинците излегоа со соопштение за овој случај.

„На 12 октомври околу 21:00 часот во близина на Виница доживеала средба на една од тактичките воздухопловни бригади на воздухопловството. Пилотот успешно се катапултирал и се чувствува добро. Виница.

На денешен ден, пилотот веќе уништи пет „Шахид“: три – на југот на Украина и два – над Виница, а ден претходно, при масовното ракетирање беа соборени две крстосувачки ракети на напаѓачите. Од технички причини пилотот почнал да ја губи контролата над леталото, но се обидел да го прелета авионот од Виница и се катапултирал. Причините за падот се утврдуваат“, соопшти командата на украинските воздухопловни сили.