👁️  4058

На социјалните мрежи кружат видеа од рускиот напад и големата експлозија во украинската електрана, по што многу делови на Украина останале без струја.

На снимката се гледа експлозијата во електраната CHPP-5 во Харков и бранот кој уништил сè пред неа, пишува Дејли Мејл.

Руските сили отвориле оган врз најголемите електрани во источна и централна Украина.

По експлозиите речиси една третина од Украина останала без струја, но властите во Киев тврдат дека го обновиле снабдувањето со електрична енергија.