👁️  1832

Грчката крајбрежна стража во саботата пукала кон турски брод.

Анкара тврди дека бродот бил под „малтретирачки оган“, а Атина вели дека се испукани само „предупредувачки истрели“.

Според турската страна, ро-ро бродот „Anatolian“ под знамето на Комори претрпел помала штета од грчко мало оружје.

Претходно, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани на Грција. Рече дека не треба да си играат со нивното трпение. На ова реагираше ЕУ, со барање да нема тензии меѓу двете земји.