👁️  26

Два земјотреси денеска го погодија западен Непал, а едно лице е повредено.

Првиот земјотрес бил со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала, а вториот со јачина од 5,6 степени, соопшти Министерството за внатрешни работи на Непал.

Buildings in Bajhang district of Nepal damaged as #earthquake of 6.2 magnitude on Richter scale strikes #Nepal
Prayers for everyone affected, especially the poorest. Strong tremors in Uttarakhand & दिल्ली एनसीआर #भूकंप #earthquakes #Delhi #Lucknowpic.twitter.com/GWOIrPY9Lf

— Pranav Pratap Singh (@PranavMatraaPPS) October 3, 2023

Оштетени се некои згради, а активиран е и одрон кој го блокирал главниот автопат.

Земјотресите биле на длабочина од 10 километри, а тресењето на земјата се почувствувало и во делови на Индија, вклучувајќи го и главниот град Њу Делхи.