👁️  61

Транспортен авион поврзан со „Вагнер“ се урна во Африка еден месец откако шефот на платеничката група Евгениј Пригожин загина во авионска несреќа во близина на Москва.

Авион Ил-76 од советски дизајн се урна во Мали, каде што се стационирани војниците на „Вагнер“.

Несреќата се случила во близина на аеродромот во Гао, град на првата линија на фронтот на долготрајниот вооружен конфликт во земјата.

Снимките кои кружат на интернет го покажуваат урнатиот авион и густ црн чад, за кој се верува дека се урнал по полетувањето.