👁️  243

Во силната снежна бура што го парализираше западниот дел на американската сојузна држава Њујорк за време на божиќниот викенд загинаа најмалку 27 лица, соопштија локалните власти, додека комуналните претпријатија се обидуваат да го откопаат снегот што ги закова возилата и домовите.

Марк Полонкарц, началникот на округот Ири, чие седиште е во градот Бафало, истакна дека бројот на смртни случаи поврзани со невремето во округот се зголемил за 14 во текот на ноќта, вклучително и случаи на луѓе кои биле пронајдени во снежни наноси, во нивните автомобили или кои починале од проблеми со срцето поради силниот ветер и снежните наноси.

Пријавени се повеќе смртни случаи, рече Полончарц, но окружниот медицински истражител се обидува да утврди дали сите може директно да се припишат на временските услови.

Според Ен Би Си Њуз, најмалку 60 луѓе загинале низ целата земја, вклучително и оние кои загинале во сообраќајни несреќи, како резултат на времето и арктичкиот студ што го погоди поголемиот дел од САД во текот на викендот.