👁️  5

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ во првото коло на последниот грен слем годинава „УС Опен“ ќе игра против 85 тенисер во светот, Александр Милер од Франција.

Доколку триумфира вториот светски рекет, во следната фаза ќе игра со подобриот од мечот Бернабе Запата Мираљес – Итан Квин.

Моментно најдобриот тенисер на светот Карлос Алкараз се наоѓа во втората половина од жрепката. Потенцијален дуел меѓу Алкараз и Ѓоковиќ е можен само во финалето.

Во третото коло Ѓоковиќ би можел да се сретне против својот сонародник Ласло Ѓере кој на стартот ќе игра против Американецот Брендон Накашима.