👁️  12

Откако ја погоди Флорида во средата, ураганот Идалија се пресели во Џорџија со силни ветришта и потенцијално опасни услови по живот, оставајќи стотици илјади луѓе без струја, јави Би-Би-Си.

Американскиот претседател Џо Бајден предупреди дека Идалија, која ја погоди Флорида како ураган од трета категорија, сега е од прва категорија, но „сè уште е многу опасно“.

Бајден им рече на новинарите во Белата куќа дека неговото влијание се чувствува „ширум југоистокот“.

Повеќе од 400.000 луѓе останаа без струја во Флорида и Џорџија.

Некои области на Флорида се поплавени, а Националниот центар за урагани предупредува дека бранот на бура продолжува да ги загрозува крајбрежните области.

Поплави се очекуваат и во Џорџија и Јужна и Северна Каролина.

Гувернерот на Флорида, Рон Де Сантис, изјави дека нема официјално потврдени жртви од невремето, иако патролата на автопатот на Флорида соопшти дека двајца возачи загинале во сообраќајни несреќи.

Шефот на Федералната агенција за управување со вонредни состојби вели дека Идалија е најмоќната бура што го погодила овој дел на Флорида во повеќе од 100 години.