👁️  5

Украинската противвоздушна одбрана синоќа уништи 17 руски беспилотни летала, соопшти воздухопловството во Киев, без да прецизира жртви.

-Вкупно 22 лансирања беа регистрирани кон регионите Миколаев, Запорожје, Днепропетровск и Суми, соопштија украинските сили на Телеграм.

Според резултатите од ноќните борбени операции, противвоздушната одбрана уништила 17 од вкупно 22 непријателски беспилотни летала од типот „Шахед“.