👁️  82

Најмалку 20 лица загинаа, а десетици се повредени во автобуска несреќа што се случи вечерва во Италија.

Автобус со многу луѓе вечерва околу 20 часот излетал од надвозникот Либерта во Местре и по пад од 10 метри, паднал на железничката пруга и се запалил.

Scene in Venice, Italy where a bus plunged off an overpass, killing at least 21 people pic.twitter.com/l5pgpqVuSb

— BNO News (@BNONews) October 3, 2023

Според првите информации, загинале најмалку 20 лица, од кои некои се изгорени, додека четириесетина се повредени.

BREAKING: At least 20 dead after a bus fell from Venice bridge, Italy.#Venice #VeniceBridge pic.twitter.com/0EZpI4RRGk

— World Times (@WorldTimesWT) October 3, 2023