👁️  17.061

Државјанин на Србија (52) и негов колега, исто така државјанин на Турција (57), се осомничени дека украле 500 автоматски менувачи и 100 мотори од фабриката на Мерцедес во Штутгарт, објавија германските медиуми.Според веб-страницата mercedesfans.de, Србинот и неговиот колега биле уапсени во средината на август, што го соопштија од полицијата и од обвинителството во Штутгарт.

– Се сомневаат дека имале и други соучесници. Наводно, од февруари 2020 година до нивното апсење украле повеќе од 100 мотори и 500 менувачи од централното складиште на компанијата – наведува порталот.

Од компанијата, како што соопштуваат, забележале дека недостасуваат голем број автоделови.

– За се ја известиле полицијата, која по опсежна истрага ги идентификувала осомничените. При претрес на неколку станови и магацини кои ги користеле, полицијата успеала да собере докази, а биле пронајдени и делови од моторот. Засега е започната потрага по уште двајца мажи.Како осомничените успеале да ги извадат деловите од автомобилот од магацинот не пишуваа германските медиуми, но се претпоставува дека ги демонтирале.