👁️  110

Состојки:

300 гр пилешко бело месо
1 кромид
1 корен од целер
2 моркови
3 компири
2 лажици брашно
250 мл кисела павлака
1 жолчка од јајце
1 ловоров лист
1 лажица сечкан магдонос

Подготовка:

На масло пропржете ситно сечкан кромид. Додадете го месото исечено на коцки и почекајте да се ослободи сокот. Истурете вода да биде еден прст над месото и динстајте на умерен оган околу еден час. Ако течноста испари, додадете уште вода. Излупете го и ситно исечкајте го зеленчукот, па ставете го во супата. Додадете сол и бибер, и додадете 2 литри вода. Кога чорбата ќе биде готова, направете паста од брашно пропржена на малку масло, па оставете се да се вари уште 20 минути. Во готовата супа додадете крем со изматена жолчка и ситно сечкан магдонос.