👁️  12

Веројатно никој не се сомнева дека лимонот е добар за здравјето, но дали секојдневното пиење вода со лимон крие некои вистински здравствени придобивки за нашето тело? Џанлука Русо реши да го провери и тоа, кога се согласи на предизвикот да пие само вода со лимон една недела.

Сигурно сте прочитале за бројните лековити својства на лимонот, кој се споменува и како природен антибиотик, ги нагласува неговите придобивки за имунитетот, е природен антисептик и помага при ублажување на болки во грлото и менструални грчеви.

Според некои, водата со лимон помага и во борбата против младешките акни. Русо пиеше 2,5 дкл вода со половина исцеден лимон една недела наутро, а веќе, вели таа, на крајот од неделниот предизвик, забележала дека нејзината кожа е почиста и посветла.

„Некои рецепти што ги најдов велат дека водата треба да биде топла, но искрено ми се слоши, па се одлучив за посвежа верзија, и на мое изненадување, брзо ги видов резултатите.

Лицето ми беше исчистено од мозолчиња, дури и од мали темни пигментациски дамки, а мојата кожа беше речиси беспрекорна: нема воспаление или вишок на себум и нови темни дамки. Покрај тоа, стана многу помеко на допир и многу посветло “, пишува Русо за Инсајдер.

Патем, водата со лимон е еден од начините да се добие потребната количина на витамин Ц и да се зголеми хидратацијата. Неколку дена по завршувањето на предизвикот, следуваше негативно разочарување и дел од акните почнаа да се враќаат, а сигурна е, вели таа, дека токму лимонот ја заштитил од воспаленија.

„Покрај тоа, водата со лимон, исто така, ми помогна во оралното здравје, а јас бев помалку подуена“, напиша Русо, како поддршка на истражувањата кои велат дека водата од лимон може да дејствува и како природен диуретик.

„Тенот ми се подобри, здивот ми се освежи и варењето беше избалансирано, но не забележав други здравствени придобивки“, пишува таа, свесна дека една недела за предизвик е премногу краток период.

„Сепак, имав еден негативен ефект од пиење вода со лимон; бев жедна секој ден, и ако не ја угаснам таа желба, имав чуден вкус во устата“, додава Русо, заклучувајќи дека дефинитивно ќе размисли да ја направи водата со лимон постојана секојдневна практика.