👁️  5

Силен земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала денеска погоди област во близина на северниот брег на Чиле.

Епицентарот на земјотресот бил на 121 километар западно од градот Копиапо. Земјотресот се случил на длабочина од 4,9 километри.  (МИА)