👁️  12

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Италија.

Потресот се случи утринава во 5 часот и 10 минути во провинцијата Фиренца, јавува Република.

#Earthquake (#terremoto) possibly felt 6 sec ago in #Italy (detected from @SismoDetector). Felt it? Tell us via:
📱https://t.co/bvL9EDQjKG
🌐https://t.co/44vngdM2ty
🖥https://t.co/OSr2jaub9Y
⚠ Automatic crowdsourced detection, not seismically verified yet. More info soon! pic.twitter.com/gaTXHVkwQ2

— EMSC (@LastQuake) September 18, 2023

Како што се наведува, стотици луѓе излегоа на улиците откако се затресе земјата.

„Има многу загриженост, многу луѓе на улиците, но не е забележана посебна штета“, потврди за РАИ градоначалникот на Маради, Томасо Триберти.

Превентивно, сите училишта во Маради денеска ќе останат затворени.

По земјотресот следеше серија од најмалку осум последователни потреси во следните 35 минути. Најсилниот од овие потреси бил со јачина од 2,8 степени, со хипоцентар на длабочина од 7 километри, а се случил на 4 километри западно од Тредоцио, во провинцијата Форли-Чезена, околу 10 километри воздушна линија од Маради.