👁️  5

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди северниот дел на Аргентина.

Германскиот истражувачки центар за геонауки (ГФЗ) објави дека земјата се тресела во провинцијата Сантијаго дел Естеро.

ГФЗ соопшти дека земјотресот бил на длабочина од 575 километри.