👁️  12

Полската тенисерка Ига Швјонтек прв пат во кариерата ја освои титулата на ВТА финалниот турнир кој оваа година се одржа во мексиканскиот град Канкун.

Швјонтек во финалето синоќа беше убедлива против Американката Џесика Пегула со 6-1, 6-0, за помалку од еден час игра.

Со триумфот во Канкун на завршниот турнир на осумте најдобри тенисерки во светот, 22-годишната Швјонтек се врати на врвот на ВТА листата и ќе ја заврши 2023 година на лидерското место пред Белорусинката Арина Сабаленка која претходно ја совлада во полуфиналето.