👁️  5

Стотици пожарникари од синиќа се обидуваат да го локализираат шумскиот пожар во предградието на Атина, а беше извршена и нова евакуација поради закана од нови пожари низ целата земја. Пожарникарите во северозападната турска провинција Чанаккале втор ден се борат со опасните пожари.

Дваесет лица загинаа во пожарите што избувнаа во северна Грција во саботата и брзо се проширија, разгорени од силните ветрови. Пожарот во близина на селото Фили во подножјето на планината Парнита, на околу 25 километри северно од Атина, се прошири кон градот Менида, каде што околу 150 луѓе мораа да бидат евакуирани од три домови за стари лица, изјави локален претставник.

-Го држевме пожарот подалеку од домовите. За жал, ветерот воопшто не помага, изјави во средата заменик-градоначалникот на Мениди, Статис Топалидис.

Тој рече дека старите лица биле евакуирани со автобуси во хотели или други установи за нега. Пожарот остави трага од уништување, горење куќи и автомобили во Фила.

Спасувачите вчера пронајдоа 18 изгорени тела, за кои се верува дека се мигранти, во рурална област во близина на шумата Дадија во северниот регион Еврос. Рутата која граничи со Турција е многу популарна кај луѓето од Блискиот Исток и Азија кои сакаат да влезат во Европската унија.

Турските пожарникари се борат да го локализираат пожарот во северозападниот дел на земјата.

Пожарникарите се вклучени во ганење шумски пожар во провинцијата Чанаккале во северозападна Турција, кој веќе втор ден се шири поради високите температури и силниот ветер.

Хеликоптери и копнени возила работеа во текот на ноќта, а министерот за внатрешни работи Али Јерликаја рече дека повеќе од 1.200 луѓе од девет села се пренесени на безбедно и дека на 48 лица им е потребна медицинска помош.

Властите, исто така, преместуваа пациенти, вклучително и постари лица, од некои медицински центри како мерка на претпазливост.

Поморскиот сообраќај во Дарданелите беше прекинат за да им се овозможи на авионите и хеликоптерите да собираат вода и да го изгаснат пламенот, објави поморската агенција Трибека.