👁️  26

Кошаркарскиот клуб Макаби од Тел Авив ќе ја продолжи сезоната како домаќин во Белград, во салата „Александар Николиќ“, поради воената состојба во Израел, а според информациите на израелските медиуми, шпанските и турските клубови, на неодамна средба во Евролигата, се спротивстави на понатамошното играње на гордоста на Израел во елитното натпреварување.

Порталот „Вала“ од Израел, дознава дека претставниците на шпански и турски клубови на последниот состанок во Евролигата, на кој се решаваше судбината на Макаби, биле против тие да го продолжат натпреварувањето.

Како причина го наведоа тоа што секој натпревар на Макаби повлекува вонредни безбедносни мерки кои секој клуб ќе мора да ги преземе во иднина поради зголеменото непријателство кон Израелците, што автоматски ги зголемува трошоците за организација на тие натпревари.

На тој состанок присуствуваа Панатинаикос, Олимпијакос, Милано, како и ЦСКА која не се натпреварува поради руската инвазија врз Украина. Евролигата не го ни гласаше предлогот Макаби да го продолжи натпреварувањето во Белград.

„Вала“ наведува дека сопствениците на Макаби, Давид и Дени Федерман дури и се заканиле дека ќе се повлечат од натпреварувањето доколку не им биде дозволено да го продолжат натпреварувањето, а потоа имало дискусија по која е одлучено Макаби своите натпревари да ги игра во Белград до понатамошно известување.