👁️  880

Маријана Вучковиќ Поповиќ вели дека нејзината сестра Северина мора да побара стручна помош за да се спаси себеси и другите, а проговори и за незаконските активности со кои се занимава нејзината сестра со години, за местењето и малверзациите кои ги фалсификувала кон нејзиниот поранешен партнер Милан Поповиќ.

Таа во шокантната исповед откри што му направила пејачката на поранешниот сопруг Игор Којиќ, како и врската со ќерката на поранешниот сопственик на „Агрокор“ Ивица Тодориќ.

Сестрата на пејачката Северина Вучковиќ, Маријана, која неодамна беше нападната среде ноќ со остар предмет при расправија, за прв пат проговори за деталите од страшната тепачка. Ја откри и позадината на агресивното однесување на Севе, а сега тврди дека може под дејство на опијати да му наштети на синот Александар или да крене рака на себе.

-Многу хрватски медиуми објавија невистини за тоа кој кого нападнал. Северина мене или јас неа. Ова што го кажувам е демант бидејќи вистината во овој случај е сосема поинаква. Северина почна да покажува која е и што е кога го нападна патријархот Порфирио. Порано имаше несогласувања меѓу нас. Веројатно ќе гледа наскоро и разголени слики бидејќи мора да го почитува тоа што одредени служби и наредуваат, рече таа.

Во сведоштвото, следува обвинување кое е сериозно.

„Таа е наркоман, тоа треба да го знаете. Таа на социјалните мрежи пишува: „Љубовта се враќа со љубов“. Каква љубов ѝ се враќа? Јас сум жртва и моите адвокати ќе го докажат тоа. Таа имаше можност цел ден да ме праша дали има нешто што ме навредило, некој проблем од моја страна. Тогаш дојди да седнеме убаво и јас ќе ти кажам мислење, а не да влегува во еден саат навечер. Ако сме сестри, не мора да се согласуваме за се“.

– Никогаш не ги поддржував работите што ги прави. За една година или нешто, нејзиното дете ќе го чита сето ова. Ова е обид за убиство, повреда за мене, а во исто време ја молев да се јави на Брза помош, таа не сакаше. Таа е способна да направи сè, ниту семејството, ниту синот, ниту мојата ќерка, ниту мајка и се свети. Утре под дејство на дрога може да му наштети на своето дете, рече таа.

– Сестра ми е психички сомнителна. Потребна ѝ е психолошка поддршка и  лечење од дрога. Ако сега е можно да се прекине сето тоа, тоа и го кажувам и сакам. Подготвен сум таа да ме тужи. Таа е несреќна во сите тие милиони. Ќе треба преку крвна слика да докаже дека не зема наркотици.

Таа потоа објасни со какви активности се занимава Северина, а јавноста воопшто не знае за тоа.

-Има список на кој се наоѓа мојата сестра, а каде има луѓе кои перат пари. Списокот постои, го објавија мои колеги во светот, но во Хрватска и Србија никој не се занимаваше со него. Се онесвестив кога го видов членот на моето семејство.

-Кога го имавме последниот конфликт, ја известив полицијата за нејзиното убиствено однесување. За неа Милан Поповиќ е криминалец, а во деведесетите пееше на свадбата на најголемиот криминалец за пари. Мојата сестра е подготвена да направи се за пари.