👁️  5

Вистинска драма им се случи на шпанските кошаркари на почетокот на подготовките за Светското првенство (СП), откако избувна пожар во хотел во кој се сместени.

Пожарот избувнал околу полноќ, а шпанските медиуми пишуваат дека се создала вистинска паника откако чадот се раширил низ просториите на хотелот.

Проблемот се појавил во кујната, која од засега непознати причини, се запалила, а 10 пожарникари интервенирале и им помогнале на шпанските репрезентативци да избегаат од огнот.

#Incendio en la cocina de un hotel en C/Poeta Joan Maragall, #Tetuán. Afecta al falso techo y el humo se propaga a plantas superiores.

➡️Acuden 10 dotaciones de @BomberosMad que localizan el foco y extinguen rápidamente.

Varios clientes de las plantas afectadas son desalojados pic.twitter.com/YMrtww0dIe

— Emergencias Madrid (@EmergenciasMad) July 31, 2023