👁️  5

Министрите за одбрана на САД, Јужна Кореја и Јапонија денеска заеднички ги осудија неодамнешните ракетни тестови на Северна Кореја и се согласија да ја засилат соработката за следење на ракетите, соопшти Министерството за национална одбрана на Јужна Кореја.

Воените министри на трите земји се договорија и за заеднички вежби во блиска иднина како дел од одбранбените мерки против нуклеарната закана на Пјонгјанг, пренесуваат странските агенции.