👁️  5

Руските сили во Украина употребија речиси половина милион парчиња муниција само во изминатата недела, соопштија украински официјални претставници.

Украинската заменик-министерка за одбрана Хана Малиар вели дека Русија ги засилува своите напади на источниот фронт, со 9.000 случаи на гранатирање минатата недела во споредба со 8.000 една недела претходно.

„Тие имаат план. Тие сакаат да се вратат на териториите што ги загубија во регионот Харков“, рече Малиар.

Таа, исто така, истакна каде Русија ги насочува своите напори, со особено интензивни борби кон Купјанск (во североисточниот регион Харков) и во шумските области во близина на Лиман (во регионот Доњецк).