👁️  19

Лесно и едноставно се подготвува, а не се споредува со купените во пекара.

Питата со сирење е секогаш добра идеја, а еве рецепт за можеби сè уште неискусни домаќинки:

Состојки и количина:

Кори за пита 500 гр

Јајца 5

Сирење 500 гр

Сол по желба

Прашок за пециво 1 кесичка

Масло 1,5 дл

Кисела вода 2 дл

Како да подготвите

За премачкување на кората: Измешајте масло и кисела вода.

За филот: Јајцата се матат, се додава прашокот за пециво, сирењето и солта.

Подготовка:

На работната површина се става една кора, се премачкува со смеса за премачкување на кората, истото се прави и со втората и третата кора.

На третата кора се мачка филот, се замотува во ролат и го ставете на плех обложен со хартија за печење.

Завртете ги и другите на ист начин. Сите ролати премачкајте ги со остатокот од филот и по желба посипете ги со сусам.

Се пече околу 25 минути во загреана рерна на 200 С.

Попрскајте со малку вода и покријте со чиста крпа да се излади малку.

Послужете со јогурт или кисело млеко.