👁️  390

За време на украинското гранатирање на хотел во Доњецк, ранет е поранешниот директор на „Роскосмос“ Дмитриј Рогозин.

„На периферијата на Доњецк беше гранатиран хотел во кој во последните месеци живееше група воени советници, меѓу кои и Дмитриј Рогозин… Самиот Дмитриј Рогозин е ранет во грбот, хоспитализиран, но е надвор од животна опасност. Луѓето кои го придружуваа исто така добија повреди со различна тежина“, изјави за Спутник помошникот на Рогозин.

Според неговите зборови, нападот бил извршен со прецизно наведувана муниција, најверојатно од самоодниот артилериски пиштол „Цезар“, калибар 155 мм, пренесува Спутник.

Според медиумите, меѓу другите, ранет е и премиерот на Доњецката Народна Република Виталиј Хотсенко. И тој е надвор од животна опасност.