👁️  47

Кошаркарките на скопски Работнички со убедлив пораз го почнаа настапот во квалификациите за пласман во групната фаза во ФИБА Еврокупот, откако вечерва во СРЦ „Кале“ загубија од романски Рапид со 57-87 (41-45).

Работнички одржуваше резултатската неизвесност до почетокот на второто полувреме кога при резултат 47-47, романскиот состав заигра многу поквалитетно и до крајот на третата четвртина дојде до двоцифрена предност (55-66).

Играта на Работнички целосно се распадна во последната четвртина во која постигна само два поени и на крајот претрпе убедлив пораз.

Најефикасни во редовите на Работнички беа Ѓорѓе Џелатовиќ и Дмитрик Трајс со по 15 поени.

Најтрофејниот македонски клуб е дел од групата А во која за првото место кое води во главната фаза за противници ги има и Донар Гронинген од Холандија и Сабах од Азербејџан.

Во воведниот натпревар во групата А, Сабах триумфираше над Гронинген со 75-72.

Работнички утре во рамки на второто коло, со почеток во 20:30 часот ќе игра против Сабах.

Вториот македонски претставник во квалификациите во ФИБА Еврокупот, Феникс 2010, својот дебитантски настап ан евросцената ќе го почне утре во рамки на групата Е во која се германски Росток и домаќинот Керавнос од Кипар.