👁️  2343

Се уште има траги од несреќата на местото на несреќата во која загина Миодраг Јешиќ (64), поранешен фудбалер и тренер на ФК Партизан.

Скршено стакло, делови од автомобилот се уште се на местото на трагедијата.

На првите фотографии од местото на настанот се гледа автомобилот во кој бил Јешиќ, а на фотографиите е целосно искршениот автомобил во кој била жртвата.

На местото на трагедијата е влечната служба. Јешиќ загинал во сообраќајна несреќа што се случила на главниот пат Рума-Јарак. Јешиќ играше од 1980 до 1994 година за Партизан, а потоа за турските Алтај и Трабзон.

Поголемиот дел од својата играчка кариера го мина меѓу црно-белите, за кои одигра 148 првенствени натпревари и постигна 13 голови.

Тренерската кариера ја започна веднаш по завршувањето на играњето, а работеше во речиси 30 клубови. Тој, меѓу другите, раководеше со ОФК Белград, Партизан, Литекс, Будуќност, Сараево, а работеше и во Турција, Кина, Либија, Малдиви, Тунис, Иран и Саудиска Арабија, каде во септември го заврши својот последен тренерски ангажман.

Како играч беше шампион на Југославија со Партизан, а како менаџер шампион на Арапската лига со Сфаксиен од Тунис, шампион на Бугарија со ЦСКА Софија, шампион на Либија со Ал Итихад и шампион на Мјанмар со Јангон.

Тој имал ќерка со сопругата Ирена, која исто така загинала во сообраќајна несреќа во 2001 година кога имала само 19 години.