👁️  12

Со почеток во 12 часот денеска пред Основниот суд во Тетово ќе се одржи протеста за правда и лоцирање на одговорноста за пожарот во модуларната болница во Тетово во која пред две години изгореа 14 лица.

Најавата за протестот се шири на социјалните мрежи, а доби поддршка и од новата партија на Изет Меџити, Демократско движење кое ги повика своите симпатизери да застанат рамо до рамо со демонстрантите, организирани од граѓански здруженија, револтирани од одлуките на судството во земјава.

Ова доаѓа по документарецот објавен од Истражувачката репортерска лабораторија насловен како „Убиство во Тетово“.